
Podjęłaś decyzję o operacji piersi?
Jeżeli rozważasz operację powiększania piersi lub jesteś już na etapie szukania odpowiadającego Twoim wymaganiom chirurga plastycznego, ten wpis jest dla Ciebie lekturą obowiązkową. Koniecznie zapoznaj się z nim przed konsultacją chirurgiczną.
Po pierwsze przyjdź przygotowana na konsultacje chirurgiczne. To bardzo istotna część całego procesu. Ich celem jest szczegółowe wyjaśnienie Tobie procedury operacyjnej i przebiegu rekonwalescencji po operacji wszczepienia implantów czy redukcji piersi oraz zaproponowanie optymalnego rozwiązania chirurgicznego.
Dokładnie przemyśl jakie masz oczekiwania względem wielkości i kształtu nowego biustu. Czy zależy Ci na efekcie imitującym naturalne piersi? Może oczekujesz bardziej zdefiniowanego kształtu? Lekarz określi czy będzie wymagana dodatkowo symetryzacja piersi. Pamiętaj, że kluczem do właściwego efektu operacji powiększania piersi jest przede wszystkim budowa Twojego ciała i zachowanie właściwych proporcji sylwetki.
Wybór implantu nie sprowadza się wyłącznie do jego wielkości i kształtu (okrągły versus anatomiczny). Każdy producent przewiduje indywidualne rozwiązania w zakresie certyfikowania implantów i gwarancji pozabiegowej. Zapytaj lekarza o różnice w programach gwarancyjnych poszczególnych producentów. Implanty będą towarzyszyły Tobie przez długie lata.
Są różne metody umiejscowienia implantów. Chirurg wszczepia je pod mięsień piersiowy lub pod gruczoł. Każda z metod ma swoich zwolenników w gronie lekarskim. Skutkuje również inną dynamiką ruchu piersi podczas codziennego funkcjonowania (tzw. animacją piersi). Zapytaj lekarza która metoda będzie dla Ciebie najlepsza.
Uwzględnij okres rekonwalescencji po zabiegu. Zwyczajowo obserwacja po operacji w klinice trwa dobę. Rekonwalescencja trwa 3 miesiące i przez ten okres będziesz nosiła przez całą dobę bieliznę pooperacyjną. Sprzyja ona procesom gojenia się i stabilizuje implanty. Powrót do aktywności fizycznej jest uwarunkowany decyzją lekarza. W miejscach cięć operacyjnych zostają blizny. W zależności o techniki cięcia będzie ona przebiegała pod piersią lub wokół sutka. Po upływie miesiąca zaczniesz ich systematyczną pielęgnację. Zmniejszy ona widoczność blizn do minimum. Jeżeli masz tendencje do bliznowacenia, poinformuj o tym lekarza podczas konsultacji. Uwzględni on tę informację w planie opieki pooperacyjnej.
Zadbaj o kondycję organizmu. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się w oparciu o wyniki szczegółowych badań kontrolnych, których listę otrzymasz podczas konsultacji przed zabiegiem. Obejmują one m.in. rozszerzone badania krwi, USG piersi. Nie zatajaj przed lekarzem informacji o swoim stanie zdrowia, przebytych lub przewlekłych chorobach. Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu się, wypoczynku i ograniczeniu używek.
Pamiętaj, że cały czas mówimy o zabiegu przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym.
Twoje bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. Na zakończenie… przemyśl o co chcesz zapytać lekarza? Zapisz pytania na kartce. Przyjdź przygotowana na konsultacje.